Powrót do góry

Funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej daje szansę dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną na samorealizację, na utrzymanie i podnoszenie umiejętności społecznych i zaradności życiowej. Dzięki regularnemu korzystaniu z proponowanych w ŚDS zajęciach i treningach Uczestnicy stają się bardziej otwarci, zwiększają swoją samodzielność, uczą się współpracy, jednocześnie integrując się ze społecznością, w której żyją. Kameralna atmosfera sprzyja utrzymaniu rodzinnego charakteru Ośrodka, gdzie wszyscy dobrze się znają, czują się bezpiecznie i są dla siebie wsparciem. 

Dom proponuje różnorodne formy zajęć i treningów z uczestnikami. Prowadzonych jest kilka pracowni:

  • gospodarstwa domowego - obejmuje m.in. trening kulinarny, budżetowy oraz praktyczny. Podczas treningu kulinarnego codziennie przygotowywany jest posiłek dla wszystkich uczestników. 
  • umiejętności społecznych  
  • edukacyjna 
  • doskonalenia samodzielności
  • stolarsko-plastyczna
  • artystyczna

 

Prowadzimy także szereg zajęć i treningów dodatkowych m.in. trening higieniczny, trening spędzania czasu wolnego (filmoterapia, biblioterapia, gdy i zabawy stolikowe), zajęcia z elementów muzykoterapii (gry i zabawy muzyczne, karaoke), zajęcia z elementów socjoterapii, warsztaty psychologiczne, zajęcia z wiedzy obywatelskiej, trening komunikacji alternatywnej, zajęcia ogrodnicze oraz zajęcia teatralne. Prowadzimy warsztaty tematyczne, zapraszamy ciekawych gości, organizujemy zajęcia z alpakoterapii. Dbamy o sprawność fizyczną podopiecznych. W tym celu prowadzimy zajęcia ruchowe oraz w okresie maj – październik uczęszczamy na basen.      

Jednym z głównych zadań działalności naszego ŚDSu jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz umożliwienie aktywnego udziały w życiu społecznym. W tym celu organizujemy liczne wycieczki m.in. do muzeów, kina, teatru ale także wyjścia do kawiarni, restauracji oraz wycieczki w tym także kilkudniowe.

Współpracujemy z innymi domami, placówkami kulturalnymi, organizacjami pozarządowymi. Promujemy swoją aktywność zamieszczając informacje z bieżącej działalności na swoim profilu na  facebooku oraz w mediach lokalnych.

ŚDS nie dysponuje własnym środkiem transportu. Kilku uczestników dowożonych jest do Ośrodka dzięki dofinansowaniu z dwóch gmin. 

Dalsze kierunki pracy związane są przede wszystkich z realizacją indywidualnych planów postępowania wspierająco-aktywizujących oraz działaniami zmierzającymi do podnoszenia standardu usług prowadzonych w Ośrodku, mających na celu poprawę, w szeroko pojętym funkcjonowaniu – codziennym, psychicznym, ruchowym i społecznym, podopiecznych ŚDS. 

Dom prowadzony jest w ramach projektu: "Prowadzenie dziennego środowiskowego domu samopomocy typu B w Ząbkach" realizowany w ramach dotacji przyznanej przez Powiat Wołomiński ze środków budżetu Państwa.

 

 

zakres działalności ŚDS.pdf

Wigilia 20.12.2022

Pokaż wszystkie galerie
Pokaż wszystkie galerie